Açık Cezaevi Nedir? - Ceza Avukatına Sor - İstanbul

Featured

Açık Cezaevi Nedir? Açık Cezaevi Şartları Nasıldır?
1-Açık cezaevi, Dış koruması ve dış koruma için görevli personeli olmayan, hükümlünün firar etme ihtimaline dahi tedbir alınmamış olan cezaevi modelidir. İdare tarafından açık cezaevine ayrılmış hükümlülerin firar etmeyeceklerine kanaat getirilir.

Açık cezaevlerinin amacı; hükümlünün yeniden topluma kazandırılması için, toplumla adaptasyon sürecini hükümlüye aşılamak, tahliye olduğu zaman zorluk çekmemesi adına ona meslek, zanaat edindirmektir.

Burada bulunan hükümlülerin infaz koruma memurları refakatinde, dışarıya çıkmasına, ziyaretçileri ile görüşmesine olanak sağlanır. Bununla birlikte hükümlüye açık cezaevinde iş imkanı sağlanır ve emeği karşılığı hükümlüye ücret ödenir. Buradaki amaç hükümlünün tahliye oluncaya kadar biraz birikim yapması ve çıktıktan sonra da iş bulana kadar bu birikimi ile yaşamasının sağlanması, yeniden suça karışmasının önlenmesidir.

2-Yarı açık cezaevi, dış koruması ve koruma için herhangi bir görevlisi bulunmayan ancak hükümlünün firar etmesinin engellenmesi açısından bazı engeller bulunan cezaevi modelidir.

Yarı açık cezaevinde, açık cezaevinde olduğu gibi hükümlülerin dışarı çıkmaları söz konusu değildir. Aynı şekilde yarı açık cezaevinde de hükümlülere iş verilerek iş karşılığı ücret ödenir.

İlginizi Çekebilecek Konular:
Açık Cezaevine Geçme Şartları Nelerdir?
Açık Cezaevine Nasıl Geçilir?
Denetimli Serbestlik Nedir?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL