Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Olur mu?

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

Boşanma davalarında veya başkaca davalarda avukat tutma zorunluluğu yoktur. Taraflar kendileri de boşanma davası açmak suretiyle işlemlerini yürütebilirler. Fakat bu işlemleri yapar iken dikkat edilmesi gereken husus anlaşmalı boşanma protokolünün nasıl hazırlandığı ve davanın nerde açıldığıdır. Uygulamada gözlemlenen; tarafların yanlış mahkemelere başvuruları veya eksik anlaşmalı boşanma protokolü ile başvuruları neticesinde davaların reddedildiğidir.

Anlaşmalı boşanma protokolünde düzenlenmesi gereken; mal paylaşımları, maddi manevi tazminat talepleri, nafaka, velayet, soyad vb. bir çok hususun 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) yürürlüğe girdikten sonra, eksik ya da yanlış düzenlenmesi sonucunda taraflar hak kayıplarına uğramakta ve bu kayıpların da ileride telafisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir hak kaybına uğramamanız için en azından işbu davaları açmadan önce uzman bir boşanma avukatına danışmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak menfaatiniz ve hak kaybına uğramamanız açısından internette gördüğünüz, forumlarda okuduğunuz veya kulaktan dolma bilgiler ile matbu anlaşmalı boşanma protokolü örneği, anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ile dava açmamanızı tavsiye ederiz.


İlginizi Çekebilecek Konular:
Anlaşmalı Boşanma Protokolü
Boşanma Davalarında Nafaka
Boşanma Davalarında Tazminat
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Boşanma Sebepleri
Boşanmada Mal Kaçırma
Boşanmada Mal Paylaşımı
Boşanmada Velayet ve Velayet Davası
Nafaka Nasıl Hesaplanır?
Nafaka Ödenmesi Ne Zaman Biter?
Nafaka Ödenmezse Ne Olur?
Velayet Kime Verilir?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL