Boşanma Avukatı İstanbul Kadıköy

Featured

Boşanma Davalarında Nafaka
Önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere 2 tür boşanma davası bulunmaktadır. Boşanma davalarında nafaka belirlenirken dava çeşitliliğine göre nafaka belirleme koşulları ve etkenler değişkenlik göstermektedir.

a-Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka: Anlaşmalı boşanma davası tarafların boşanma yönünde irade birliğine varmaları halinde söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla anlaşmalı boşanmada nafaka, davanın tarafları olan eşler tarafından belirlenir.
Belirlenen nafaka miktarı üzerinde hakimin takdir hakkı kısıtlıdır. Çünkü belirttiğimiz gibi anlaşmalı boşanma davası tarafların iradesine dayalı bir dava olduğundan nafaka belirlenir iken tarafların boşanma avukatı yardımından faydalanmaları, ilerde yeni bir nafaka davası, veya az olduğunu düşünerek nafaka artırımı gibi tartışmaların doğmaması için tavsiye olunur.

b-Çekişmeli Boşanma Davalarında Nafaka: Çekişmeli boşanmada nafaka, boşanma davalarında nafaka nasıl hesaplanır başlıklı yazımızın içerisinde açıkladığımız şekilde, taraf beyanlarına, tarafların kusur durumlarına, tarafların sosyo ekonomik durumlarına göre hakim tarafından takdir edilerek belirlenir. Yine belirtmek isteriz ki Türk Medeni Kanunumuza göre tarafların ödeyemeyeceği düzeyde nafakanın belirlenmesi mümkün değildir.

İlginizi Çekebilecek Konular:
Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Hesaplanır?
Nafaka Ödenmezse Ne Olur?
Nafaka Ödemesi Ne Zaman Sona Erer?
Boşanmada Mal Paylaşımı
Boşanmada Mal Kaçırma

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL