Boşanma Davası Nasıl Açılır? - Boşanma Avukatına Sor - İstanbul

Featured

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Türk Medeni Kanunumuzda yer alan düzenlemelere göre; boşanma davaları taraflardan birinin oturduğu yerdeki veya eşlerin son altı aydır birlikte yaşadıkları yerin yetkili olduğu mahkemelerde açılacaktır.

Bu seçimlik haklarınızı kullanır iken boşanmak için nereye başvurulur sorunuza alabileceğiniz en iyi yanıt uzman bir boşanma avukatı tarafından size verilecektir.

Görev hususunda ise bulunduğu il/ilçede Aile Mahkemeleri mevcut ise bu mahkemelerde, yok ise Aile Mahkemeleri sıfatı ile davaya bakmakla görevlendirilmiş Asliye Hukuk Mahkemelerinde davanızı açabilirsiniz.

Boşanma davasını, dava dilekçenizi davayı açacağınız mahkemenin tevzii bürosuna sunduktan sonra, gerekli harç ve masrafları ödemek sureti açabilirsiniz.


Boşanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Boşanmak için gerekli evraklar davanızın niteliğine bağlıdır. Öncelikle davanızı anlaşmalı boşanma davası mı, yoksa çekişmeli boşanma davası mı olarak açacağınız hususu netlik kazandıktan sonra dava için gerekli evraklar kendiniz veya boşanma avukatınız tarafından hazırlanacak ve akabinde dava açılacaktır. İleri sürülen boşanma sebebini destekler delil niteliğinde belgeler, davada tanıklık yapacak kişilerin ne konuda tanıklık yapacağı davanın kazanılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle hak kaybına uğramamanız açısından uzman bir boşanma avukatı ile birlikte hareket etmenizi tavsiye ederiz.


İlginizi çekebilecek diğer konular:

Boşanma Sebepleri
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Anlaşmalı Boşanma Protokolü
Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL