Kişilerin Huzur Ve Sükûnunu Bozma Suçu TCK 5237

TCK 5237 Kişilerin Huzur Ve Sükûnunu Bozma Suçu

5237 Sayılı TCK 123. Madde Kişilerin Huzur Ve Sükûnunu Bozma Suçu

Türk Ceza Kanunu’nun “Hürriyete Karşı Suçlar” başlıklı bölümü, 123. maddesinde kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu tanımlanmıştır. Bu maddeye göre kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu, huzur ve sükûn bozmak saikiyle bir kimsenin hukuka aykırı bir hareketle rahatsız edilmesidir.

Şikâyete bağlı bir suç olan kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu ile korunmak istenen hukuki değer bireylerin hürriyeti ve buna bağlı olarak psikolojik sağlıklarıdır.

Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçunun oluşabilmesi için; telefon etmek, gürültü yapmak veya hukuka aykırı bir davranışta bulunmak fiillerinden birinin gerçekleşmesi gerekir. Seçimlik hareketli olan bu suçun oluşabilmesi için anılan fiillerin “ısrarla” tekrarlanması gerekir. Örneğin; sizi defalarca telefonla arayarak veya SMS yoluyla rahatsız eden kimse kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçunu gerçekleştirmiş olur.

Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçunu işleyen kimse üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istemi ile Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacaktır.

Uzlaşma kapsamında bir suç olduğundan uzman bir ceza avukatı ile temsil edilmenizi öneririz.


İlginizi Çekebilecek Konular:
Şantaj Suçu
Tehdit Suçu
Konut Dokunulmazlığını İhlal Suçu

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL