Örtülü Af - Açık Cezaevine Geçiş - Ceza Avukatı İstanbul

Featured

23 Ağustos 2015 Resmi Gazete - Açık Cezaevine Geçiş Şartları
5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunda 23.08.2015 Tarihinde Yapılan Değişiklik

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 23.08.2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile kapalı cezaevinden, açık cezaevine geçiş süreleri yeniden düzenlendi. Yeni düzenleme ile cezanın 1/5 ini iyi halli olarak kapalı cezaevinde geçiren hükümlülerin, açık cezaevine geçişe hak kazandığı kanunda yazılı iken, değişiklik sonrası bu süre 1/10 olarak hükümlüler lehine yeniden düzenlendi.

Bu düzenleme sonrası açık cezaevine geçmek için kapalı cezaevinde kalınacak süre yarı yarıya azaltılmıştır.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun, cezalarının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren ve şartlı tahliyesine 1 yıl kalan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri alınarak tahliye olacaklarını öngörüyordu.

Açık cezaevine geçme koşulu ise kanunda cezasının en az 1/5’ini iyi halli olarak geçirmiş olmak idi. Ancak 24 Ocak 2013’de yeni bir indirim düzenlemesi getirilerek, tahliye için aranan “son 6 ayını açık cezaevinde geçirme” koşulunun 31 Aralık 2015 tarihine kadar uygulanmayacağı hükme bağlandı.

Değişikliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, 18 ay ceza alan bir hükümlü hiç cezaevine girmeden, diğer hükümlüler ise şartlı tahliyelerine 1 yıl kala “tahliye” olabiliyor.

23.08.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile açık cezaevine ayrılma şartları yeniden düzenlenerek, cezanın en az 1/5’ini iyi halli olarak geçirme koşulu, 1/10 olarak hükümlüler lehine düzenlendi.

Yeni düzenleme fazla ceza alan hükümlüler için de önemli indirimler öngörmekte olup, açık cezaevine geçmek için koşullu salıverilme tarihine 6 yıl veya daha az süre kalması şartı ise 7 yıl olarak değiştirildi.

Ancak müebbet hapis cezası alanlar için açık cezaevine geçiş şartı olarak belirlenen koşullu salıverilme tarihine 5 yıl kalması ile yüksek güvenlikli cezaevlerinde kalanlar için 3 yıl olarak belirlenen bu süreler de ise değişiklik mevcut değil.


Uygulamada sıkça karşılaştığımız sorular şunlardır:
Denetimliden nasıl yararlanabiliriz?
Açık cezaevine ayrılma şartları nedir?
İnfaz erteleme nedir?
İnfaz erteleme için neler yapabiliriz?
Açık Cezaevi Nedir? Açık Cezaevi Şartları Nasıldır?
Açık Cezaevine Nasıl Geçilir?
Denetimli Serbestlik Nedir?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL