Taksirle Öldürme Suçu TCK 5237

Taksirle Öldürme Suçu

Taksirle Öldürme Suçu
Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme


Taksirle Öldürme Suçu, failin maktulü öldürmek için herhangi bir kast ile hareket etmediği, fakat tanımından da anlaşılacağı üzere uyması gereken dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketiyle ölüme sebebiyet vermesi neticesinde gerçekleşecektir.

Bu suçun oluşumunda failin öngörmediği netice ölüm olayıdır. Kısacası fail hareketlerinin neticesinde ölümün gerçekleşebileceğini hesap etmemekte, öngörmemekte fakat dikkat ve özen eksikliği ile hareket etmesi sonucu ölüme sebebiyet vermektedir.

Taksir ile bilinçli taksir, kuşkusuz failin neticeyi öngörmesine bağlı olarak ayrım bulacaktır. Yani fail neticeyi hiç öngörmemiş ise olayda taksirden, eğer ki neticeyi öngörmüş ise bilinçli taksirden söz edilecektir. Bu noktada cezanın tayininde ciddi bir değişiklik söz konusu olacaktır.

Bununla birlikte TCK 85. Madde lafzına baktığımızda;

Madde 85/1 “Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” düzenlemesinin olduğunu görmekteyiz.

Buradan sonuçla fail 2 yıl ila 6 yıl arasında hapis cezası istemi ile Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaktır.

Madde 85/2 “Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” düzenlemesi ile;

Failin 2 yıl ila 15 yıl arasında hapis cezası istemi ile Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağı belirtilmiştir.

Taksirle Öldürme Suçu veya eski kanundaki adıyla Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme Suçunun uygulamada rastlanan en tipik örnekleri; iş kazaları, trafik kazalarıdır.


İlginizi Çekebilecek Konular:
Taksirle Yaralama Nedir? Taksirle Yaralama Suçu TCK 89. Madde

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL