Boşanmada Velayet ve Velayet Davası - Boşanma Avukatına Sor - İstanbul

Featured

Velayet Hususu
Velayet çocuğun doğumu ile başlar ve çocuğun ergin olması ile (18 yaşını doldurması) sona erer. Çocuğun doğumu ile eşler evlilik birliği devam ettiği sürece ortak velayet hakkına sahiptirler.

Boşanmada çocuğun durumu hakim tarafından çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişiminin en üst düzeyde olması amacı ile çocuğun menfaatleri gözetilerek değerlendirilir.
Boşanma kararı veren eşler genellikle velayet konusunda anlaşamamakta ve boşanmada velayet hususun çözümü mahkemeden talep edilmektedir.

Kural olan evlilik birliği devam ettiği sürece ana ve baba velayet hakkını ortak olarak kullanır. Türk Medeni Kanunumuza göre; Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmiş ise, hakim velayeti eşlerden birine verebilir. Velayetin bu gibi hallerde geçici olarak (yani boşanma davası sürecinde ve öncesinde de) taraflardan birine verilmesi durumuna geçici velayet denilir.


Velayet Hakkı Nasıl Kullanılmalıdır?

Velayet hakkı bu hakkı elinde bulundurana ciddi yükümlülükler doğurmaktadır. Bu yüzden velayet hakkına sahip kişi bu yükümlülüğünü ciddiyetle yerine getirmek zorundadır. Bu hakkını kullanır iken tamamen çocuğun menfaatlerini gözetmek zorundadır. Aksi halde velayet değişikliği söz konusu olabilmektedir.

Mahkeme bir tarafa velayet hakkını verir iken diğer taraf için de çocukla şahsi münasebet (kişisel ilişki) hususunu düzenlemektedir. Velayet hakkı elinde olmayan kişinin çocuğu ilgilendiren olaylarda alınacak kararlarda söz söyleme hakkı mevcuttur. Velayet hakkı elinde olan kişi bu yüzden diğer tarafa çocukla ilgili kararlar alınacağı zaman danışmakla yükümlüdür.

Uygulamada genellikle velayet hakkını elinde bulunduran, diğer ebeveyne çocuğu göstermemekte ve velayet hakkını esasında kötüye kullanmaktadır. Bu ve benzeri hallerde velayet hakkına sahip olmayan diğer ebeveynin mahkemeye başvurarak velayetin değiştirilmesini isteme hakkı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Konular:
Çocuğun Velayeti Kime Verilir?
Anlaşmalı Boşanma
Çekişmeli Boşanma
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Boşanma Davası Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Boşanmada Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL