Velayet Kime Verilir? - Boşanma Avukatına Sor - İstanbul

Featured

Boşanma davasında çocuğun velayeti nasıl belirlenir?
Çocuğun velayetinin nasıl belirleneceği hususunda Aile Mahkemesi hakimlerinin dikkat ettiği hususlar, tamamen çocuğun menfaatlerinin üst düzeyde korunması yönündedir.

Toplumda yanlış bilinen bir konu velayetin çocuğun yaş ve cinsiyeti ile alakalı olduğudur. Ancak çocuğun cinsiyeti ve yaşı velayet hususunda aslında doğrudan bir etken değildir. Mahkeme hakimi çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminin en iyi şekilde olması için araştırma yapar ve ona göre velayet hususunda karar verir. Şunu da belirtelim ki; çok küçük yaşta çocuklarda, anne sevgi ve ilgisine daha çok ihtiyaç duyulacağından ayrı bir durum söz konusudur.
Yine toplumda yanlış bilinen diğer husus maddi durumun velayete doğrudan etki ettiği yanılgısıdır. Maddi durum velayet için doğrudan bir engel teşkil etmez. Örneğin anne çalışmıyor, baba çok zengin şeklinde bir yorumlama ile velayetin babaya verileceğini söyleyemeyiz. Burada maddi durumu iyi olanın imkanlarından çocuğun faydalandırılması nafaka yolu ile sağlanır ve velayet hususu yapılacak araştırma neticesinde hükme bağlanır.

Sonuç itibari ile velayet kime verilir sorusuna cevaben çocuk küçük ise anneye, maddi durumu iyi olan kimse o eşe gibi yorumlamalar yanlıştır. Velayet hususu kamu düzenini ilgilendirdiğinden esas olan çocuğun menfaatlerinin üst düzeyde tutulmasıdır.


Çocuğun velayeti verirlirken çocuğun görüşü sorulur mu?

Çocuk belli bir yaşa gelmiş ise, çocuğun mahkeme kanalı ile görüşü de sorulabilir. Ama esas olan uzman bilirkişilerce yapılacak araştırma neticesinde bu bilirkişilerin mahkemeye sunacağı rapora göre velayet hususunun değerlendirileceğidir.

Uzman bilirkişiler; anne-baba ve çocuk ile görüşür, çocuğun kaldığı ortamı hakkında bilgi sahibi olur, koşullarını inceler, bu olguların çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimini de etkisini yorumlayarak hazırladığı raporunu mahkemeye sunar. Hakim buna göre karar verir.

İlginizi Çekebilecek Konular:
Anlaşmalı Boşanma
Çekişmeli Boşanma
Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Boşanma Davası Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Boşanmada Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Avukatınıza Danışın

Barut Avukatlık Bürosu

General Asım Gündüz Caddesi
Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
Bahariye
0537 471 85 85

Kadıköy / İSTANBUL