Yabancılara Oturma İzni İkamet Tezkeresi - Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Yabancılara Çalışma Oturma İzni - Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Yabancılara Oturma İzni - İkamet Tezkeresi
Yabancılar, Türkiye’ye oturmak amaçlı, seyahat amaçlı, okumak amaçlı, çalışmak amaçlı gelmekte ve bu gelişlerinde Türkiye içerisinde birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bunun temel sebebi ise gelmeden veya gelir gelmez yabancılar hukukunu bilen bir hukukçudan hukuki yardım almamalarıdır.

Yabancı kişi/kişiler geliş nedeni ne olursa olsun yasal süreler içerisinde (ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren 10 gün içerisinde) oturma izni başvurusu diğer adı ile ikamet tezkeresi başvurusu yapmalı ve akabinde oturma izni almalıdır.

Oturma İzni Nasıl Alınır?
Yabancılara otuma izni, bazı koşulları taşımaları ve gerekli hukuki işlemleri yerine getirmeleri halinde göç idaresi tarafından verilir.

Yabancı uyruklu kişilerin oturma izni (ikamet izni) alabilmek için ihtiyacı olan belgeler şunlardır.

 • Pasaport

 • Vesikalık fotoğraf (4 adet)

 • Pasaportta başvuru sahibinin fotoğrafını taşıyan sayfa, son girişi gösterir damganın yer aldığı sayfa ve pasaportun geçerli olduğu tarihleri gösterir sayfanın fotokopileri

 • Türkiye’de kalınacak her ay için 500 ABD doları olmak üzere yıllık 6000 ABD doları tutarında harcamaya yeter miktarı gösterir banka dekontu (İstenilmesi halinde gerekli olacaktır.)


 • İlginizi Çekebilecek Konular:
  Yabancılara Çalışma İzni
  Oturma İzni Nasıl Uzatılır?
  İkametgah Tezkeresi Nasıl Uzatılır?

  Avukatınıza Danışın

  Barut Avukatlık Bürosu

  General Asım Gündüz Caddesi
  Ak İş Merkezi No:42 Kat:4 Daire:401
  Bahariye
  0537 471 85 85

  Kadıköy / İSTANBUL